Press Enter

Share with your friends and help them crack UPSC!

Or Share on

Answer

Correct Option is 38.63%

Solution:Total analog watches manufactured in 2006 =960-360=600
Total watches manufactured in 2007 =1980-960=1020
Total digital watches manufactured in 2007 =1080-360=720
Total Analog watches manufactured in 2007 =1020-720=300
Total watches manufactured in 2008 =2820-1980=840
Total digital watches manufactured in 2008 =1680-1080=600
Total Analog watches manufactured in 2008 =840-600=240
Total watches manufactured in 2009 =3700-2820=880
Total digital watches manufactured in 2009 =2160-1680=480
Total Analog watches manufactured in 2009 =880-480=400

Get access to all of our verified questions