The most important and time-consuming component in quantitative aptitude is data interpretation. This subject is covered in every banking competitive test. IBPS PO, SO, Clerk, RRBs, SBI PO, Clerk, and other exams cover these themes. Aspirants who have begun preparing for forthcoming bank examinations should read this post thoroughly and simplify their preparation approach. In this article, you will find a set of 15 DI questions for SBI PO along with solved answers.

## Types of DI Questions for SBI PO

The DI questions that come in the banking exams falls comes from these chapters:

# Line graphs

# Bar graph

# Caselet

# Pie Chart

# Table DI

From the Prelims to the Mains test, the quality of data interpretation varies greatly. The themes stated above are present in both stages. Arithmetic data interpretation questions in the mains phase include questions on TSD (time speed and distance), time and work, ratio and proportion, investment, profit and loss, and so on.

Prepare for the banking mains test by brushing up on your abilities and learning how to analyse data.

Let’s move on to the questions to better up your SBI PO preparation in Quant.

**Also Read: ****Seating Arrangement Questions for Bank PO: Bank PO Preparation Tips for Quant**

### DI Questions for SBI PO 1 to 5

Read the instances carefully and choose one option for all the questions given.

A company has 4 different departments – IT, Sales, HR and Finance. The number of female employees from the IT department is 800 and the ratio of the number of male to female employees from the HR department is 3: 2. The number of female employees from IT department is 80 less than the number of male employees from Finance department. The number of female employees from IT department is 160 less than the number of male employees from HR department. Ratio of the number of male to female employees from Finance department is 2: 3 and the total number of male employees from all the departments together is 800 more than of the total number of female employees from all the departments together. The ratio of the number of male to female employees from IT department is 2: 1 and the number of female employees from Sales department is 480.

#### Question 1

What is the difference between the total number of employees from Finance and HR department?

A) 400

B) 500

C) 600

D) 700

E) None of these

#### Question 2

If 60% of the male employees from IT departments are transferred to Sales department and 55% of the female employees from sales department are transferred to IT department, then what is the ratio of the total number of employees from IT and Sales department together?

A) 67: 79

B) 69: 71

C) 71: 74

D) 73: 75

E) None of these

#### Question 3

What is the average number of employees from all the departments together?

A) 1640

B) 1820

C) 2050

D) 2280

E) None of these

#### Question 4

If 20% of the number of male employees from Finance department is resigning their jobs and then 20% of the female employees transferred to another department, then what are the total employees of the finance department?

A) 1680

B) 1730

C) 1760

D) 1790

E) None of these

#### Question 5

What is the difference between the total number of male and female employees from all the departments together?

A) 600

B) 700

C) 800

D) 500

E) None of these

### DI Question for Bank PO Answers 1 to 5

Number of female employees from IT = 800

Number of male employees from IT = 2/1 * 800 = 1600

Number of male employees from Finance = 800 + 80 = 880

Number of female employees from Finance = 3/2 * 880 = 1320

Number of male employees from HR = 800 + 160 = 960

Number of female employees from HR = 2/3 * 960 = 640

Number of female employees from sales = 480

Total number of female employees = 800 + 1320 + 640 + 480 = 3240

Total number of male employees = 3240 + 800 = 4040

Number of male employees from Sales = 4040 – 1600 – 880 – 960 = 600

#### Question 1 Answer is C

Finance = 2200

HR = 1600

Difference = 2200 – 1600 = 600

#### Question 2 Answer is C

60% of the male employees from IT department = 60/100 * 1600 = 960

Now the total male employees from IT department = 1600 * 40/100 = 640

Now the total number of male employees from sales department = 600 + 960

= 1560

55% of the female employees from sales department = 480 * 55/100 = 264

Now the female employees from sales department = 480 * 45/100 = 216

Total number of employees from sales department = 216 + 1560 = 1776

Total number of employees from IT department = 640 + 264 + 800 = 1704

Required ratio = 1704: 1776 = 213: 222

= 71: 74

#### Question 3 Answer is B

Total number of employees from IT = 2400

Total number of employees from HR = 1600

Total number of employees from sales = 1080

Total number of employees from Finance = 2200

Average = (2400 + 2200 + 1080 + 1600)/4 = 1820

#### Question 4 Answer is C

Number of male employees from finance = 880 * 80/100 = 704

Number of female employees from finance = 1320 * 80/100 = 1056

Total employees from finance

#### Question 5 Answer is C

Total number of male employees = 1600 + 880 + 600 + 960 = 4040

Total number of female employees = 800 + 1320 + 480 + 640 = 3240

Difference = 4040 – 3240 = 800

= 704 + 1056 = 1760

**Also Read: ****Profit and Loss Questions for Bank PO: Learn How to Solve Profit and Loss Questions**

### DI Questions for SBI PO 6 to 10

Read the instances carefully and choose one option for all the questions given.

The given pie graph shows the number of students in six different colleges.

The exam fee for boys and girls is Rs.80 and Rs.50 respectively.

The given table shows the ratio of boys and girls in different colleges.

#### Question 6

What is the difference between the total exam fees collected from A and C?

A) Rs.13500

B) Rs.14800

C) Rs.15600

D) Rs.16200

E) None of these

#### Question 7

Which of the following statements is correct according to the given information?

A) Total fee collected from boys in A is equal to the Total fee collected from girls in D

B) Total fee collected from boys in B is equal to the Total fee collected from girls in E

C) Total fee collected from boys in C is equal to the Total fee collected from girls in B

D) Total fee collected from boys in F is equal to the Total fee collected from girls in C

E) Total fee collected from boys in D is equal to the Total fee collected from girls in F

#### Question 8

What is the total number of boys from all the colleges together?

A) 8410

B) 5060

C) 8450

D) 5470

E) 5400

#### Question 9

What is the difference between the total fees collected from boys and girls in all the colleges together?

A) Rs.227800

B) Rs.237800

C) Rs.247800

D) Rs.257800

E) None of these

#### Question 10

The number of girls from E is what percent of the total number of students from B?

A) 32.5%

B) 35%

C) 37.5%

D) 42.5%

E) None of these

### DI Questions for Bank PO Answers 6 to 10

#### Question 6 Answer is C

Total collection from A = 48000 + 18000 = 66000

Total collection from C = 57600 + 24000 = 81600

Difference = 81600 – 66000 = 15600

#### Question 7 Answer is E

#### Question 8 Answer is B

Total number of boys = (600 + 1200 + 720 + 500 + 840 + 1200) = 5060

#### Question 9 Answer is D

Total collection from boys = 48000 + 96000 + 57600 + 40000 + 67200 + 96000

= 404800

Total collection from girls = 18000 + 20000 + 24000 + 15000 + 30000 + 40000

= 147000

Difference = 404800 – 147000 = 257800

#### Question 10 Answer is C

Required percentage = 600/1600 * 100 = 37.5%

**Also Read: ****Data Interpretation Questions for Bank PO: How Can Mission Bank PO Course Help You?**

### DI Questions for SBI PO 11 to 15

Read the instances carefully and choose one option for all the questions given.

The graph below show the production of mobiles (in thousands) units by different companies in two different years:

#### Question 11

The average number of mobiles exported by company D and F in 2015 is 35000 while the mobiles exported by company D in 2014 is twice the export in 2015 then find the approximate percentage of export by company F out of the total production of company F in 2015?

a) 60%

b) 72%

c) 84%

d) 55%

e) 90%

#### Question 12

If company E exported a total of 50000 mobiles in the year 2014 and 2015 and the ratio between the export in 2014 and 2016 is 11: 5 then find the number of mobiles produced by company E in 2016 if the export is 80% of the production?

a) 11120

b) 12500

c) 19890

d) 10250

e) 12750

#### Question 13

The total number of mobiles exported by company A in 2014 and 2015 is 2/3 of the mobiles exported by company C in these years then find the percentage of mobiles that were exported by company C out of total production in 2015?

a) 90.75%

b) 67.5%

c) 25.75%

d) 64.75%

e) 56.25%

#### Question 14

The 20% of the mobiles exported by company B in 2014 are defective while the ratio between the defective mobiles exported by company B in the year 2014 and 2015 is 7 : 5 and the percentage of defective mobiles out of total export by company B in 2015 is 13.5% then find the approximate percentage of mobile exported by company B out of total production?

a) 45 %

b) 70 %

c) 55 %

d) 67 %

e) 35 %

#### Question 15

The mobiles exported by companies A, B and D in 2014 is approximately what percent the export by A and E in 2015?

a) 45%

b) 57%

c) 65%

d) 76%

e) 56%

### DI Question for Bank PO Answers 11 to 15

#### Question 11 Answer is B

Total mobiles exported by company D and F= 35000*2= 70000

Mobile exported by company D in 2014= 30/100* 35000= 10500

Mobile exported by company D in 2015= 10500/2= 5250

So,

Mobile exported by company F= 70000- 5250= 64750

Percentage of production exported by company F in 2015

= > (64750/90000)*100 = 72%

#### Question 12 Answer is B

Mobile exported by company E in 2015 = 40000*(70/100) = 28000

Mobile exported by company E in 2014 = 50000- 28000 = 22000

Mobile exported by company E in 2016 = (22000/11)*5 = 10000

Number of mobiles produced by company E = (10000/80)*100 = 12500

#### Question 13 Answer is D

Total number of mobiles exported by company A in 2014 and 2015

= 40/100* 20000 + 60/100* 50000

= 8000 + 30000

= 38000

Mobile exported by company C in 2014 and 2015= 38000 *3/2= 57000

Mobile exported by company C in 2015

= 57000 – (26000* 20/100)

= 51800

So,

Percentage of export by company C

= (51800/80000)*100 = 64.75 %

#### Question 14 Answer is D

Number of defective mobile exported by B in 2014

= 45000*42/100* 20/100=3780

Number of defective mobiles exported by company B in 2015= 3780/7* 5= 2700

Number of mobiles exported by company B= 2700/13.5 * 100= 20000

So,

Percentage of mobile exported by company B in 2015

= > (20000*100)/30000 = 66.66 % = 67 %

#### Question 15 Answer is C

Mobile exported by A, B and D in 2014

= 40*20000/100 + 42* 45000/100 + 30* 35000/100

= 8000 + 18900 + 10500

= 37400

Mobile exported by company A and E in 2015

= 50000*60/100 + 70*40000/100

= 30000 + 28000

= 58000

Required percentage = (37400*100)/58000 = 65%

### Bank PO Preparation Tips

Keep these Bank PO preparation tips in mind while preparing for any bank exam.

# Know the exam pattern first

# Understand the whole syllabus

# Choose the right study material

# Practice regularly to get better in all the subjects

# Attempt mock tests 2-3 times a week to check your progress

# Always revise after you are done for the day

##### Conclusion

Data Interpretation is one of the most significant subjects that is asked in every banking test. Data Interpretation includes subtopics such as bar graphs, line graphs, table charts, pie charts, cases, and mixed charts. They are posed as a group of five questions, therefore answering them can easily help you get five marks.

Have you checked out our Bank PO preparation course Mission Bank PO? If not, click here to register for the course and get a FREE demo.

**Also Read:** **Can I Give a Bank PO Interview in Hindi? Crucial Points about Bank PO Interview**